ВСІМ  І  КОЖНОМУ  -  РІВНЕ  ПРАВО  !!!

Як стягується: безумовно по факту відкриття виконавчого провадження чи у відсотку від фактично стягненої суми?

22 січня 2021 року Касаційний адміністративний суд ухвалив постанову в справі №400/4023/19.

Спір стосувався стягнення виконавчого збору в сумі майже 106 000 гривень.

По обставинах справи:

- у квітні 2018 року було відкрито виконавче провадження.

- у січні 2019 року стягувач подав заяву про повернення виконавчого документа. В той же день державний виконавець виніс постанову про стягнення з боржника виконавчого збору.

- за більше ніж рік часу, суму, зазначену у виконавчому листі, стягнено не було.

Скаржник посилався на те, що стягнення виконавчого збору залежить від розміру фактично стягнутого, повернутого або переданого майна при примусовому виконанні виконавчого документа. Вимога частини 3 статті 40 Закону «Про виконавче провадження» може бути застосована у випадку хоча б часткового стягнення заборгованості фактично, а не в будь-якому випадку повернення виконавчого документа стягувачу.

Перша і апеляційна інстанція відмовили. Касація задоволила.

На сайті zib.com.ua з цього приводу розмістили статтю. Заголовок: «Стягненням виконавчого збору без реального стягнення боргу створюються умови для сплати боржником подвійної суми виконавчого збору або ж стягнення його без реального виконання рішення суду».

Правовий висновок Верховного Суду так і звучить, все правильно.

Але. Ні в статті, ні в самому рішенні суду не пишуть головного – закон України «Про виконавче провадження» застосовували в старій редакції.

Верховний Суд цитує частину 2 статті 27 Закону ще до внесення в неї змін в липні 2018 року:

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.

Зараз вона виглядає так:

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.

І суди її тлумачать так:

Стягнення виконавчого збору є безумовною дією, яку здійснює державний виконавець у межах виконавчого провадження незалежно від здійснених дій, і є встановленою державою складовою процедури виконавчого провадження, що гарантує ефективне здійснення виконання рішення суду боржником за допомогою стимулювання боржника до намагання виконати виконавчий документ самостійно до відкриття виконавчого провадження у зв'язку із ймовірністю стягнення відповідної суми у випадку примусового виконання

При цьому, стягнення з боржника виконавчого збору в постанові про відкриття виконавчого провадження є обов'язком державного виконавця.

Постанова Верховного Суду від 28.04.2020 року, справа №480/3452/19.

 

АО "РівнеПраво"

Адвокатське об'єднання "РівнеПраво"

33028, м. Рівне, вул. Короленка, 5

+380504352684, +380984762748

info@rivnepravo.com.ua

Copyright©2021 Микола Луцюк. Всі права захищені.

Пошук

Вхід для партнерів