Створено: 08 лютого 2019 Автор: Пархомчук Вікторія

У вечір п’ятниці не хочеться аналізувати складні для розуміння простого громадянина тлумачення норм права вищими судами. Сьогодні поговоримо про більш «приземлені речі», з якими в повсякденному житті часто стикаються власники житла, з огляду на кількість їх звернень до суду.

Враховуючи те, що ми не можемо передбачити події на перед, так само як і не можемо захистити себе від конфліктів чи не порозумінь з особами, які в силу закону чи на підставі домовленості набули прав користування Вашою квартирою/будинком, знання юридичних нюансів в цих категоріях справ буде для Вас очевидною перевагою.

 

Відразу хочу зазначити, що в даній статті ми будемо виходити суто із інтересів власника, із необхідності захисту його прав як особи, що наділена повноваженнями володіння, користування і розпорядження житлом.

Сам правовий інститут прописки – пережиток радянських часів, що використовувався як метод державного контролю міграції, при якому громадянам заборонялось вільно переміщуватись по країні. Незважаючи на те, що він був скасований в 1991 році, до цього часу ми часто чуємо від людей цей термін, яким вони називають діючу зараз реєстрацію місця проживання.

Насправді, як показує судова практика, мотиви звернень власників із подібними позовами можуть бути абсолютно різними. Це і вже згадані нами конфлікти, це і потреба продати житло, це можуть бути і перешкоди в отриманні субсидій і тд.

Фактично, процедура є подібною, хоча не врахування певних дрібниць щодо юридично значимих деталей може стати причиною подальшого проживання з небажаним мешканцем.

Отож, як Ви вже зрозуміли, вирішення питань щодо визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням (коли така особа не бажає знятися з реєстрації в добровільному порядку) є виключною прерогативою суду.

Тому, для того, аби розпочати цей процес, першим етапом буде підготовка позовної заяви,в  якій маємо викласти всі обґрунтування на підтвердження своїх вимог.

Позовна заява про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням/позбавлення особи права користування жилим приміщенням та зняття з реєстрації подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за місцезнаходження жилого приміщення.

Під час звернення до суду сплачується судовий збір за позов немайнового характеру, який складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

 

На що слід звернути особливу увагу і що доводити?

Відповідь на це питання залежатиме від того, ким є та особа, про зняття з реєстрації якої ми просимо суд. Тобто, який із трьох можливих статусів їй належить:

-          член сім’ї власника житлового приміщення;

-          наймач або член його сім’ї;

-          інші особи, які не є членами сім’ї власника і користуються житлом не на підставі іншої угоди із власником.

 

Відповідно до частини четвертої статті 156 ЖК України до членів сім’ї власника відносяться особи, зазначені в частині другій статті 64 цього Кодексу, а саме подружжя, їх діти і батьки. Членами сім’ї власника може бути визнано й інших осіб, якщо вони  постійно проживають разом з ним і ведуть з ним спільне господарство. 

Для регулювання правовідносин такого складу учасників застосовуються положення статей 150, 156 Житлового кодексу України, а також стаття 405 Цивільного кодексу України.

В цьому випадку на позивача процесуальний закон покладає обов'язок довести факт відсутності відповідача понад встановлені вказаними статтями строки (1 рік) у жилому приміщенні без поважних причин. Доказами можуть бути показання свідків, довідка з ЖЕКУ, підтверджені факти наявності іншого житла в особи та її переїзд в інше місце і тд.

Початок відліку часу відсутності визначається від дня, коли особа залишила приміщення. Повернення особи до жилого приміщення, яке вона займала, перериває строк тимчасової відсутності. 

Не можна не згадати в цьому контексті Постанову ВСУ від 15 травня 2017р. у справі № 6-2931цс16, в якій відображено новий підхід у житлових спорах про виселення/вселення, де право на проживання колишнього члена сім’ї розглядається як сервітут, який припиняється судом за позовом власника житлового приміщення при наявності обставин, які мають істотне значення. В даному випадку  - це фактичне тривале непроживання особи у будинку та наявність у неї іншого місяця проживання.

Відносини між наймачем, членами його сім’ї і власником регулюються статтею 71 ЖК України, яка в першу чергу стосується збереження жилого приміщення за тимчасово відсутніми наймачами житла в державному житловому фонді. Підставою для визнання цієї категорії осіб такими, що втратили право на користування житлом є їх відсутність в місці реєстрації без поважних причин більше 6 місяців. Однак, вказана стаття містить додаткові гарантії щодо збереження наймачем або членами його сім’ї права користування жилим приміщенням навіть після спливу вказаного строку.

Нарешті, остання категорія людей, яких власник при потребі може примусово «виписати» іх власного житла – це особи, які не є членами його сім’ї (друзі, знайомі і тд).

Важливим є те, що цивільне законодавство не передбачає збереження права користування житлом за громадянами, які хоча і правомірно вселилися у спірну квартиру власника, але на час розгляду справи не є членом його сім ’ ї. Тому в даному випадку власник повинен звертатися до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні правом власності, а не про визнання особи такою, що втратила право користування житлом.

Проте, суд захищаючи права власності громадян, усуває перешкоди у користуванні цією власністю шляхом визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням.

В цьому випадку застосовуються положення статтей 383, 391 ЦК України, які передбачають право вимоги власника про захист порушеного права власності на жилого приміщення, будинку, квартиру тощо, від будь яких осіб, у тому числі осіб, які не є і не були членами його сім’ї.

Отже, коли етапи судової процедури пройдено, рішення суду маємо на руках – сміливо можемо йти до органів реєстрації для внесення відповідних відомостей щодо осіб, які були зареєстровані у Вашому будинку/квартирі.

Знайте свої права ♥

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ