Створено: 09 січня 2019 Автор: Пархомчук Вікторія

Про це нагадав ВС 28 листопада 2018 року в результаті перегляду справи №761/11472/15-ц (касаційне провадження № 61-23674св18).

Чи відносяться вимоги про відшкодування шкоди до майнових чи не майнових – часте запитання. З одного боку, мораль є немайновим поняттям, але з іншого боку, за завдання шкоди цьому немайновому фактору просять цілком конкретно визначену вартісну оцінку.

 

Відповідь на це питання мимохіть давав п. 13 Постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України від 17 жовтня 2014 № 10, який зокрема визначає, що якщо в позовній заяві об’єднано дві або більше самостійних вимог немайнового характеру, пов’язані між собою, судовий збір сплачується окремо з кожної із таких вимог (або загальною сумою), наприклад, за вимогами про усунення перешкод у користуванні власністю та відшкодування моральної шкоди. Тобто, постанова пленуму ВССУ відносить відшкодування моральної шкоди до немайнових вимог, що цілком відповідає нормам пункту 9 частини 2 статті 16 та статті 201 Цивільного кодексу України.

Однак, згідно з частиною третьою статті 23 Цивільного кодексу України, моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.

Аналіз частин другої та третьої статті 23 Цивільного кодексу України  дає підстави зробити висновок про те, що характер позовної вимоги про відшкодування моральної шкоди  є похідним від обраного позивачем (потерпілою особою) способу відшкодування моральної шкоди. Якщо позивач просить відшкодувати моральну шкоду грошима або майном, то така позовна вимога набуває майнового характеру. Якщо ж позивач вибрав інший спосіб відшкодування моральної шкоди, який не має грошового вираження (спростування неправдивих відомостей, прилюдне вибачення тощо), то така вимога є немайновою.

З таким висновком погодилась Колегія суддів Верховного Суду у вищезазначеній постанові від 28.11.2018 року, де зокрема зазначила, що:

зі змісту положень п. 4 ч. 2 ст. 119, п. 1 ч. 1 ст. 80 ЦПК України 2004 року, ціна позову визначається сумою грошових коштів, якщо позов підлягає грошовій оцінці.
При цьому позовна вимога про відшкодування моральної шкоди є майновою вимогою, оскільки позивач її визначив у грошовому вимірі.
Верховний Суд вважає доводи касаційної скарги про те, що відшкодування моральної шкоди є вимогою немайнового характеру, безпідставними, оскільки відшкодування моральної шкоди визначено сумою грошових коштів.

З повним текстом постанови можна ознайомитися за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78376562.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ