Створено: 25 липня 2016 Автор: Роман Даценко

Останні обшуки у адвокатів породили численні дискусії з приводу законності цих заходів, статусу адвоката і гарантій його діяльності.

Розглянемо більш детальніше особливості проведення обшуку у адвокатів. Головне завдання будь-якого обшуку - зберігаючи спокій, зламати стандартний сценарій проведення таких заходів, направивши слідчу дію в конструктивні рамки Кримінального процесуального кодексу. Також не менш важливим завданням є супровід процедури обшуку. Адвокат повинен знати власні права. Якщо адвокат не може захисти себе, як він зможе відстояти інтереси своїх клієнтів.
Гарантії професійної діяльності, прописані в спеціальному законі, передбачають, зокрема, що необхідною умовою для проведення обшуку у приміщенні адвоката, адвокатського об'єднання, є присутність представника ради адвокатів регіону. Правоохоронці зі зрозумілих причин часто ігнорують цю вимогу, незважаючи на те, що зобов'язані завчасно повідомити раду про прийдешні слідчі дії.
Тепер детальніше про особливості проведення обшуку:
1. Побачивши біля дверей офісу незнайомих людей зі зброєю, які через домофон кажуть, що вони правоохоронці, в будь-якому випадку буде абсолютно незайвим зробити кілька телефонних дзвінків і повідомити про обшук свою раду адвокатів, а заодно - Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності, а також знайомих колег. Інформацію також варто максимально поширити серед ЗМІ і в соціальних мережах. Якщо серед збройної групи, що стоїть біля дверей, ви не побачите представника ради адвокатів - двері офісу можете не відчиняти.
2. Після того, як представники правоохоронного органу законним, або незаконним способом потрапили до вас в офіс, уважно перевірте документи, які є у них, і які вони принесли з собою. Крім стандартних перевірочних дій (службові посвідчення гостей, з обов'язковою фіксацією їх даних) необхідно перевірити в ухвалі слідчого судді про надання дозволу на обшук приміщення адвоката рівень прокурора, який вносив клопотання слідчому судді, а також упевнитися, що в документі вказано абсолютно конкретний перелік речей і документів, які планується знайти, виявити або вилучити під час проведення слідчої дії.
3. Після проведення перевірочних дій однією з перших вимог до слідчого має стати голосно і чітко сформульоване клопотання про фіксацію обшуку технічними засобами. Слідчий зобов'язаний виконати вимогу, інакше згідно зі ст. 107 КПК і процесуальна дія, і отримані в ході її проведення результати будуть визнані недійсними. Також вкрай бажано забезпечити власними силами максимально повний паралельний запис того, що відбувається.
4. «Адвокатська таємниця» - фраза, яку потрібно вимовляти кожен раз, коли слідчі намагатимуться ознайомитися з робочими документами ваших клієнтів. Таємниця, хоч і адвокатська, однак гарантії її захисту поширюються на будь-якого співробітника, який перебуває у трудових відносинах з адвокатом, адвокатським бюро чи адвокатським об'єднанням.
5. У протоколі обшуку повинні бути відображені всі особи, які брали участь в обшуку. Повинні бути максимально чітко описані речі і документи, що вилучені, записані абсолютно всі зауваження і скарги, які ви можете висловити щодо процедури проведення обшуку).

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ