Створено: 19 жовтня 2015 Автор: Ірина Троцька

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг повідомила учасникам ринку фінансових послуг щодо заборони використання та розповсюдження «віртуальної валюти/криптовалюти» в Україні.
Криптовалюта – один з типів електронних грошей, емісія та облік яких базуються на асиметричному шифруванні та застосуванні різних криптографічних методів захисту(Bitcoint, Litecoint, Ripple, OneCoint та ін.). Найбільшою популярністю користується Bitcoint, автора якої до цього часу не можливо ідентифікувати.

Відома ситуація, коли в Колумбії декілька років назад викрили наркокартель, розрахунки якого велися в Bitcoin. Тоді правоохоронні органи заблокували всі рахунки членів картелю та вилучили всі сервери та комп’ютери. Результатом стала втрата значної кількості Bitcoin, наслідком чого стало зростання вартості всіх інших Bitcoin.
Свою позицію з приводу крипто валюти Bitcoint висловлював Нацбанк: у листі від 08.12.2014 р. № 29-208/72889 зазначив, що випуск віртуальної валюти Bitcoin не має будь-якого забезпечення та юридично зобов’язаних за нею осіб, не контролюється державними органами влади жодної з країн.
Тобто, Bitcoin є грошовим сурогатом, який не має забезпечення реальної вартості.
Згідно з частиною другою статті 32 Закону України «Про Національний банк України» випуск та обіг на території України інших грошових одиниць і використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняються.
Нацкомфінпослуг звертає увагу учасників ринку фінансових послуг, що лише Національний банк визначає структуру валютного ринку України та організовує торгівлю валютними цінностями на ньому відповідно до законодавства України про валютне регулювання.
Згідно з Конституцією України (стаття 99), Цивільним кодексом України (стаття 192), Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні (стаття 3) та Декретом Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» (стаття 3) гривня як грошова одиниця України є єдиним законним платіжним засобом в Україні, приймається усіма фізичними і юридичними особами без будь-яких обмежень на всій території України для проведення переказів та розрахунків.
Згідно статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» іноземна валюта – іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу, кошти у грошових одиницях іноземних держав і міжнародних розрахункових (клірингових) одиницях, що перебувають на рахунках або вносяться до банківських та інших фінансових установ за межами України.
Європейське банківське управління (European Banking Authority) закликало банки Європейського Співтовариства утриматися від операцій з криптовалютами, оскільки вони не мають будь-якого забезпечення та не контролюються державними регуляторами жодної країни, до створення системи регулювання цих операцій з метою запобігання зловживанням та легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванням тероризму.
З огляду на наведене, Нацкомфінпослуг застерігає фінансові установи та посередників фінансових послуг утриматися від операцій та володіння криптовалютами, у зв’язку з ризиком втрати коштів, які використовуються в операції.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг нагадала також, що фінансові послуги можуть надаватися лише фінансовими установами, які внесені до державних реєстрів фінансових установ, що ведуться відповідними державними органами.
Перевірити інформацію про наявність їх у відповідному реєстрі фінансових установ можна за посиланням:: http://www.kis.nfp.gov.ua/.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ