Створено: 07 вересня 2015 Автор: Ірина Троцька

Місцеві вибори цього року будуть проведені 25 жовтня за новим законом - Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII, який прийшов на зміну Закону «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Обирати будемо депутатів обласної, районної, сільських рад, а також сільських, селищних, міських голів.

 Хто матиме право голосу, а хто ні?

Перш за все, в ст. 3 Закону йде пряме посилання на Конституцію та зазначено, що право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, виборах сільського, селищного, міського голови мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідної територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу. Такий же принцип для можливості обрання депутатів обласних та районних рад - наявність реєстрація в межах району та області відповідного територіального виборчого округу.
Ст. 70 Основного Закону передбачає:
«Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.»
Належність особи до відповідної територіальної громади та проживання її на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання. Підставою для голосування - є включення до списку виборців на виборчій дільниці.

Тобто, ст. 3 Закону про місцеві вибори визначає право голосу повнолітнього члена певної громади його реєстрацією, тобто «пропискою» в паспорті та внесення до відповідного списку виборців.
Громадянин обиратиме депутата тієї обласної ради, на території області якої зареєстровано його місце проживання, депутата до районної ради в тому районі, де «прописаний»; депутата чи голову міської (селищної, сільської) рад –якщо «прописаний» у відповідному населеному пункті.

Хто не буде голосувати (Згідно ч.7 ст. 3 Закону № 595-VIII):

- військовослужбовці строкової служби;
- громадяни України, які проживають за кордоном;
- особи, визнані судом недієздатними;
- громадяни України, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі.

Такі особи вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади та не мають права голосу на місцевих виборах.
Військовослужбовці, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах згідно із частиною першою статті 3 цього Закону, голосують на звичайних виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин (формувань). Для забезпечення умов для вільного волевиявлення таким військовослужбовцям у день голосування надається відпустка для участі в голосуванні не менш як на чотири години.

Які документи треба мати для голосування:

1) паспорт громадянина України;
2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).

 Новий Закон про місцеві вибори не передбачає можливості тимчасово змінити місце голосування на місцевих виборах (як на виборах Президента чи народних депутатів). 

Окремо, стаття 78 Закону визначає порядок організації голосування за місцем перебування.
Виборцю, який внесений до списку виборців на виборчій дільниці, але за віком, у зв’язку з інвалідністю чи за станом здоров’я не здатний пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія надає можливість голосувати за місцем перебування цього виборця.
Такий виборець повинен написати заяву , до якої додається довідка медичної установи про стан його здоров’я.

Тому той, хто захоче в день голосування скористатися своїм правом голосу, зможе проголосувати лише на тій дільниці, до якої належать згідно з «пропискою».

Виборці, які в день голосування перебуватимуть на лікуванні, будуть голосувати за місцем перебування в лікарні (спеціальні виборчі дільниці).

Окремо варто звернути увагу на категорію громадян, що мають статус внутрішньо переміщених осіб – «переселенців» з окупованих територій, які із зрозумілих причин не можуть проголосувати за місцем прописки.
Закон про місцеві вибори не дає їм права голосувати на місцевих виборах у тому населеному пункті, куди вони переселилися. Довідка про реєстрацію без відмітки в паспорті права голосувати не дає, бо в законі зазначено: «виборець, який на день виборів перебуває за межами населеного пункту, в якому він проживає, участі у місцевих виборах не бере, крім випадків, передбачених частиною чотирнадцятою статті 34 цього Закону(спеціальні виборчі дільниці).».
Цю ситуацію обіцяють вирішити до виборів, щоб не позбавити внутрішньо переміщених осіб права голосу. До Парламенту внесені два законопроекти, спрямовані на забезпечення переселенцям можливості голосувати за місцем взяття їх на облік.

Донецьк і Луганськ

Про окуповані території у законі зазначено окремо :
Чергові місцеві вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів Севастопольської міської ради, депутатів районних, районних у містах, міських, селищних, сільських рад та міських, селищних, сільських голів на території Автономної Республіки Крим, а також депутатів обласних рад, окремих районних, районних у містах, міських, селищних, сільських рад і міських, селищних, сільських голів та рад об’єднаних громад на території Донецької і Луганської областей, призначені на 25 жовтня 2015 року, не проводяться у зв’язку із здійсненням Російською Федерацією тимчасової окупації та збройної агресії проти України та неможливістю забезпечення дотримання стандартів проведення виборів Організації з безпеки і співробітництва в Європі.
Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в яких не проводяться місцеві вибори, призначені на 25 жовтня 2015 року, визначається Верховною Радою України у постанові про призначення місцевих виборів.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ