Створено: 27 липня 2015 Автор: Роман Даценко

У мережі Інтернет з'явилося роз'яснення судді Конституційного суду України Віктора Шишкіна стосовно права звичайних громадян збирати докази про кримінальний злочин.
В опублікованому документі від 18 червня 2015 вказується на те, що докази, зібрані особами, які не мають права на оперативно-розшукову діяльність, також повинні прийматися судом.

Так, 20 жовтня 2011 року, Конституційний суд України прийняв рішення згідно з яким, "обвинувачення у вчиненні злочину не може ґрунтуватися на фактичних даних, одержаних в результаті оперативно-розшукової діяльності уповноваженою на те особою без дотримання конституційних положень або з порушенням порядку, встановленого законом, а також одержаних шляхом вчинення цілеспрямованих дій щодо їх збирання і фіксації із застосуванням заходів, передбачених Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність", особою, не уповноваженою на здійснення такої діяльності".
Таке рішення було прийнято "по справі Гонгадзе" щоб "плівки Мельниченка" не могли бути використані, як доказ у скоєнні злочинів з боку екс-президента України Леоніда Кучми і його оточення. Як відомо, майор служби охорони Микола Мельниченко вів прихований аудіозапис в кабінеті Кучми і на диктофон записав розмови щодо ліквідації журналіста Георгія Гонгадзе.
Після рішення Конституційного суду, слідство не може використовувати "плівки Мельниченка" як доказ у кримінальній справі. Однак, з позицією КСУ не згоден суддя Віктор Шишкін. На його думку, доказом не можуть бути тільки ті матеріали, які були зібрані працівниками правоохоронних органів із порушенням законної процедури.
У своєму листі Шишкін вказує, що ці обмеження не поширюються на громадян, які не є суб'єктами діяльності прописаної в законі "Про оперативно-розшукову діяльність". Тобто, якщо звичайний громадянин або чиновник, який, не будучи оперативним працівником, зафіксував факт кримінального злочину - його матеріали не можуть бути відкинуті і повинні розглядатися судом як допустимі докази.
Як раніше говорилося в ЗМІ, президент України Петро Порошенко підписав указ про звільнення судді Конституційного суду Віктора Шишкіна на два тижні раніше терміну. Таке рішення Порошенко прийняв після оприлюднення даного листа.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ