Створено: 09 червня 2015 Автор: Аліна Стовба

6 червня 2015 р. набув чинності Закон України № 394-VIII "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо порядку тимчасового вилучення майна і проведення обшуку".

Відтепер, встановлено обов'язок слідчого, прокурора або іншої уповноваженої особи надавати копію протоколу про обшук і тимчасове вилучення майна.
Як зазначили ініціатори законопроекту, такі зміни спрямовані на забезпечення захисту інтересів підприємств, установ, організацій та громадян під час проведення слідчих дій, пов`язаних із тимчасовим вилученням майна, у тому числі під час проведення обшуку.
Кримінально-процесуальним кодексом в редакції 1960 року, а саме статтею 189, було передбачено обов’язковість вручення слідчим копії протоколу обшуку або виїмки особі, у якої проведено обшук або виїмку.
З урахуванням вимог ст. 188 КПК України (в редакції 1960 р.), якою передбачено обов’язок слідчого щодо внесення до змісту протоколу обшуку і виїмки переліку вилучених предметів, попередня редакція Кримінально-процесуального кодексу України надавала особі, у якої під час обшуку і виїмки було вилучено предмети, можливість отримати документальне підтвердження факту такого вилучення.
Вказаний обов’язок слідчого надати особі копію протоколу обшуку і виїмки забезпечував особі можливість скористатися своїми правами, передбаченими законодавством, щодо оскарження дій слідчого у разі незаконного проведення обшуку та вилучення майна.
У той же час, Кримінальний процесуальний кодекс в редакції 2013 року не містив в собі обов’язку слідчого надати копію протоколу особі, у якої проводиться обшук та вилучається майно.
Вказана обставина ускладнювала оскарження незаконних дій слідчого та повернення вилученого майна, оскільки особа, не маючи документального підтвердження факту проведення обшуку та вилучення майна, не може доводити незаконність такого вилучення у судовому порядку.
Користуючись законодавчою невизначеністю слідчі відмовлялись надавати копію протоколів, якими зафіксовано факт проведення обшуку та/або тимчасове вилучення у особи майна.
Після прийняття даного Закону, відповідні зміни вносяться і до частини 3 статті 168 "Порядок тимчасового вилучення майна" та статті 236 "Виконання постанови про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи" Кримінального процесуального кодексу України. 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ