Створено: 15 травня 2015 Автор: Аліна Стовба

Меморандум щодо врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті (далі – Меморандум) був запропонований банками, що мають найбільший портфель кредитів фізичних осіб в іноземній валюті.

Меморандум підписали наступні банки: ПАТ "УПБ", ПАТ "Альфа-Банк Україна", ПАТ "КБ "Надра", ПАТ "Банк Михайлівський", ПАТ "ПриватБанк", ПАТ "БАНК "ГРАНТ", ПАТ "Регіон-банк", АТ "Дельта Банк", ПУАТ "ФИДО БАНК", ПАТ "Платинум Банк", ПАТ "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК". Інші банки,лише розглядають можливість приєднання.
Меморандум стосується лише іпотечних кредитів на покупку житла, в якому зареєстрований позичальник, яке є його єдиними житлом та за умови, якщо станом на 1 січня 2014 року(до моменту обвалу курсу гривні) позичальник не мав простроченних платежів.
Обов’язковою умовою реструктуризації є розмір залишку за основним боргом, який не має перевищувати 2,5 млн. грн.. за курсом станом на 01.01.2015р.
Саму реструктуризацію Банк проводить наступним чином:
- заборгованість за споживчим кредитом (заборгованість за основною сумою кредиту та нарахованими, але не сплаченими процентами) перераховується по офіційному курсу Національного банку України на день проведення реструктуризації;
- на різницю між сумою заборгованості за споживчим кредитом, перерахованої по офіційному курсу Національного банку України на день проведення реструктуризації та сумою прощення по кредиту, банк встановлює фіксовану процентну ставку у розмірі не більшому, ніж зазначеному в договорі споживчого кредиту в іноземній валюті на момент видачі валютного кредиту, та не підвищує її упродовж трьох років з моменту реструктуризації;
- на суму прощення по кредиту банк встановлює фіксовану процентну ставку у розмірі 0,01 (нуль цілих і одна сота) процентів річних, яка підлягає сплаті позичальником в кінці строку споживчого кредиту разовим платежем.
По кредитним договорам, забезпеченням по яких виступає соціальне житло, банк зобов’язаний здійснити прощення 50% реструктуризованої заборгованості. Соціальним житлом вважається єдине житло фізичної особи, загальна площа якого не перевищує 60 кв. м. для квартир та 120 кв.м. для житлових будинків.
По іншим кредитним договорам, які відповідають вимогам Меморандуму, банк зобов’язаний здійснити прощення не менше ніж 25% реструктуризованої заборгованості.
У випадку своєчасного виконання зобов’язань позичальника за договором споживчого кредиту та відсутності прострочених платежів після дати реструктуризації тривалістю більш ніж на 30 (тридцять) днів, банк (інша установа) зобов’язаний протягом дії договору споживчого кредиту, але не пізніше закінчення договору споживчого кредиту, здійснити анулювання (прощення) боргу в розмірі, визначеному при реструктуризації.
Але, слід зазначити, що обов’язок банків щодо виконання вищевказаних положень Меморандуму виникає виключно за умови прийняття таких змін:
- до окремих нормативних документів Національного банку України щодо незастосування санкцій до банків внаслідок порушення нормативів в результаті проведення реструктуризації валютних кредитів та/або прощення (анулювання) частини боргу; щодо подальшої класифікації цих кредитів, їх обліку тощо;
- до Податкового кодексу щодо звільнення від оподаткування банківські установи та фізичних осіб-позичальників за операціями реструктуризації (прощення) валютних кредитів та/або прощення (анулювання) частини боргу;
- скасування мораторію на звернення стягнення на майно, яке виступає забезпеченням за кредитами фізичних осіб (встановленого Законом України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» № 1304-VII від 3 червня 2014 року разом з доповненнями).
Для того, щоб розпочати фактичний процес реструктуризації боргу, позичальнику необхідно письмово звернутися до банку з проханням проведення конвертації згідно з Меморандумом та зареєструвати це звернення в банку. Потім отримати письмову відповідь від банку. У разі відмови або отримання рішення про застосування умов, які є гіршими за умови Меморандуму, потрібно письмово звернутися з наданням всіх матеріалів до відповідної комісії при Громадській раді, яка буде створена найближчим часом.

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ