Створено: 03 квітня 2015 Автор: Ірина Троцька

На перший погляд, цивільний шлюб відрізняється від офіційного лише невеликим штампом у паспорті з відміткою про реєстрацію шлюбу.
Однак, якщо розглянути це питання детальніше, розбіжностей у цих двох «підвидах» шлюбу досить багато, навіть з юридичної точки зору.

Розділяються в цьому питанні і думки українців. Одні говорять: «Штамп – не головне, головне – кохання, навіщо витрачати купу грошей на весілля і церемонію, якщо і так живемо разом і маємо сім’ю, це формальність», інші – притримуються більш консервативного погляду, вважаючи, що спільне проживання без реєстрації відносин є неприпустимим.
Справді, поки спільне проживання мирне і гармонійне, штамп в паспорті нічого не вирішує та про його існування забувають.
Однак, коли між парою починають виникати конфлікти і суперечки, ця невеличка відмітка може досить суттєво вплинути на їх вирішення.
Регулює питання шлюбних відносин Сімейний кодекс України. Однак, поняття цивільного шлюбу в ньому чітко не визначено.
Ст. 21 СК визначає, що проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.
Лише ст. 91 говорить про «жінку та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою, тривалий час проживали однією сім'єю», в яких є певні права
Які ж саме права є в цивільному шлюбі?

Аліменти

При народженні у цивільному шлюбі дітей, за умови, що обидва з подружжя записані (або визнані на підставі рішення суду) їх батьком і матір’ю, у випадку розірвання відносин батько/матір матимуть право на отримання аліментів.
Швидше, це правило більше захищає дітей, народжених у цивільному шлюбі, адже діти мають рівні права та обов'язки щодо батьків, незалежно від того, чи перебували їхні батьки у шлюбі між собою.
У такому випадку і без зареєстрованого шлюбу один з батьків має право на отримання аліментів на дитину. Окрім цього, аналогічно з зареєстрованим шлюбом, матимуть право на стягнення додаткових витрат на утримання дитини, викликані особливими обставинами (хвороба, догляд та ін.)

Право на утримання жінки та чоловіка

Це право забезпечується ст. 91 Сімейного кодексу України.
Якщо жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі між собою, тривалий час проживали однією сім'єю, той із них, хто став непрацездатним під час спільного проживання, має право на утримання відповідно до статті 76 цього Кодексу (як і в зареєстрованому шлюбі).
Жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі між собою, мають право на утримання в разі проживання з нею, ним їхньої дитини (відповідно до частин другої - четвертої статті 84 та статей 86 і 88 цього Кодексу).
Припиняється право на утримання з підстав, встановлених пунктами 2 і4 статті 83, статтями 85, 87 і 89 цього Кодексу(судове оскарження, виключення відомостей про дружину як матір, чоловіка як батька, з актового запису про народження дитини та ін.).

Право на спільне майно

За загальним правилом щодо набутого в шлюбі майна що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, у разі його поділу, , частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Таке правило до майна набутого в цивільному шлюбі не застосовується.
Для того, аби все ж забрати при припиненні відносин цивільного шлюбу своє майно чи його частину, у випадку спору, слід звертатися до суду, де доводити факт спільного проживання, спільне придбання майна, ведення спільного господарства та сімейного бюджету.
Навіть на кредитні зобов'язання подружжя впливає законна реєстрація шлюбу, або попереднє встановлення факту спільного проживання в судовому порядку.

Спадкування

В зареєстрованому шлюбі дружина(чоловік) відносяться до спадкоємців першої черги.
Однак, у випадку смерті одного з подружжя в цивільному шлюбі, інший не набуде права на спадкування 1-ї черги. Виняток може бути у випадку складання заповіту, або за законом лише у четверту чергу , якщо попередньо встановити факт спільного проживання зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (якщо будуть відсутні спадкоємці трьох попередніх черг).

Тож, обираючи між офіційним і цивільним шлюбом зважте всі плюси і мінуси скріплення його штампом. Сьогодні неважлива дрібниця завтра може суттєво вплинути на Ваші права.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ