Створено: 02 березня 2015 Автор: Аліна Стовба

5 лютого 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про пробацію».

Цей Закон запроваджує в Україні пробацію - систему наглядових та соціально-виховних заходів, які застосовуються за рішенням суду і відповідно до закону до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.
Підставами для застосування пробації буде характер вчиненого кримінального правопорушення та соціально-психологічна характеристика особи обвинуваченого або засудженого, яку готує персонал органу пробації або адміністрація установи виконання покарань та відповідний обвинувальний вирок, ухвала суду чи акт помилування.
Серед видів пробації виділяють досудову, наглядову та пенітеціарну.
Досудова пробація передбачає забезпечення суду формалізованою інформацією, що характеризує обвинуваченого, з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності. Здійснюється це в формі досудової доповіді, яка включає в себе соціально-психологічну характеристику, оцінку ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, висновок про можливість виправлення без обмеження волі або позбавлення волі на певний строк.
Наглядова пробація буде стосуватися засуджених до покарань у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт, осіб, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено покаранням у виді громадських робіт або виправних робіт, осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, звільнених від відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, а також направлення засуджених до обмеження волі для відбування покарання до виправних центрів.
Метою пенітеціарної пробації буде підготовка осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, до звільнення з метою трудового і побутового влаштування таких осіб після звільнення за обраним ними місцем проживання.
В свою чергу, кримінальна інспекція буде перейменована в орган пробації і отримає додаткові функції.
А саме на неї покладається функція нагляду, проведення соціально-виховної роботи та складання досудових доповідей.
Ще одним нововведенням даного Закону є залучення до роботи з суб`єктами пробації волонтерів.
Раніше в Україні кримінально-виконавча інспекція здійснювала лише післясудову функцію, тобто після набрання вироком законної сили. Тому наразі очікується зменшення чисельності осіб, засуджених до покарань у вигляді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, зменшення державних витрат на утримання слідчих ізоляторів та установ виконання покарань.
26 лютого 2015 року  Закон був опублікований в парламентській газеті «Голос України» та набув чинності. 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ