Створено: 23 лютого 2015 Автор: Аліна Стовба

Це передбачене проектом Закону України №2176"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони стягнення у безспірному порядку за договором про надання споживчого кредиту".

Так, пропонується внести зміни в ч.1 ст. 87 Закону України "Про нотаріат", та викласти її в такій редакції: «Для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість, крім документів, що встановлюють заборгованість за договорами про надання споживчих кредитів та/або їх забезпечувальних договорах.
Нікчемним є виконавчий напис нотаріуса, вчинений на документі, що встановлює заборгованість за договором про надання споживчого кредиту та/або його забезпечувальним договором.".
Відповідні зміни будуть  внесені в ЗУ «Про іпотеку», ЗУ «Про заставу» та в ЗУ «Про захист прав споживачів».
Метою прийняття такого Закону є припинення випадків позбавлення права власності на майно споживачів поза участю споживача-власника такого майна.
Автори законопроекту зазначають, що стягнення в безспірному порядку за договором споживчого кредиту порушують конституційні права людини, а саме позбавлення боржника права на захист.
Оскільки, при вчиненні виконавчого напису безпосередніми учасниками правовідносин є нотаріус і кредитор, але, відсутній споживач щодо власності якого нотаріус вчиняє виконавчий напис, тому споживач-власник майна є непоінформований про дату та час вчинення напису та фактично позбавлений можливості захистити свої права в момент вчинення виконавчого напису.
Якщо дана справа вирішується в судовому порядку всі сторони такого договору - кредитор та споживач є безпосередніми учасниками розгляду справи, мають рівні процесуальні права передбачені Цивільним процесуальним кодексом України.
Крім права на захист своїх інтересів, не менш важливим є можливість подання та дослідження доказів у суді, що є необхідним для всебічного та повного вивчення справи.
Тим більш, що питання зловживань за допомогою виконавчого напису нотаріусу неодноразово підіймалося у Верховній Раді України.
Так, Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті" N 1304-VII від 3 червня 2014 року.
Відповідно до цього Закону, заборонено примусове стягнення нерухоме житлове майно, яке вважається предметом застави згідно із статтею 4 Закону України "Про заставу" та/або предметом іпотеки згідно із статтею 5 Закону України "Про іпотеку", якщо таке майно виступає як забезпечення зобов'язань громадянина України (позичальника або майнового поручителя) за споживчими кредитами, наданими йому кредитними установами - резидентами України в іноземній валюті, за умови, що таке майно відповідає зазначеним у Законі критеріям.
Тому,як зазначається в Пояснювальній записці до проекту, зазначені зміни спрямовані на недопущення порушення права на житло, підвищення довіри громадян до держави та забезпечення практичної можливості реалізації прав людини на повагу до її житла та його недоторканість.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ