Створено: 09 лютого 2015 Автор: Ірина Троцька

25 листопада 2014 року набув чинності прийнятий Верховною Радою України у жовтні 2014 року Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів” від 14.10.2014р. №1701-VII.

Разом з законом з’явилися нові обов’язки та штрафи для юридичних осіб.

На перший погляд, зміни внесені даним законом спрямованні підвищити прозорість та відкритість ведення бізнесу, дають можливість відслідкувати інформацію про осіб, які мають вирішальний вплив на юридичних осіб та отримують безпосередню вигоду від їх господарської діяльності.

Відтепер юридичні особи зобов’язані будуть відкрити інформацію про структуру власності засновників – юридичних осіб та інформацію про кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) юридичної особи, у тому числі кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) її засновника, якщо засновник - юридична особа. Дані поняття вживаються у значенні наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму”.   .

Інформація про структуру власності засновників – юридичних осіб, дає можливість встановити фізичних осіб – власників істотної участі цих юридичних осіб. При цьому істотною участю, відповідно до вимог п. 23 ст. 1 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму”, визначається пряме або опосередковане володіння часткою у розмірі 10 і більше відсотків статутного капіталу (фонду), 10 і більше відсотків акцій або прав голосу в юридичній особі, прямий або опосередкований вплив на неї.

Крім того, згідно вимог п. 22 ст. 1 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму”, кінцевим вигодоодержувачем юридичної особи є фізична особа, яка незалежно від формального володіння має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність юридичної особи безпосередньо або через інших осіб, що здійснюється, зокрема, шляхом реалізації права володіння або користування всіма активами чи їх значною часткою, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування, а також вчинення правочинів, які надають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов’язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління, або яка має можливість здійснювати вплив шляхом прямого або опосередкованого (через іншу фізичну чи юридичну особу) володіння однією особою самостійно або спільно з пов’язаними фізичними та/або юридичними особами часткою в юридичній особі у розмірі 25 чи більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі.

Варто звернути увагу на те, що даний закон  покладає на усіх юридичних осіб, крім політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, державних органів, органів місцевого самоврядування та їх асоціацій, зареєстрованих до набрання ним чинності (тобто до 14.10.2014р.), обов'язок подати державному реєстратору відомості про свого кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів), у тому числі кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) їх засновника, якщо засновник - юридична особа, упродовж шести місяців з дня набрання чинності цим законом (тобто до 14.04.2015р.).

Неподання юридичною особою державному реєстратору передбаченої ЗУ “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців”  інформації про вигодоодержувача (вигодоодержувачів) юридичної особи - тягне за собою накладення на керівника юридичної особи або особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), штрафу від трьохсот (5100грн.) до п’ятисот (8500грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Виходячи з розмірів штрафу за неподання інформації про вигодоодержувача (вигодоодержувачів) юридичної особи, можна дійти висновків, що законодавець вирішив знайти ще один спосіб наповнити державний бюджет та додати чергових клопотів керівникам юридичних осіб, які з ранку до вечора будуть стояти в чергах у відділах державної реєстрації. 

Крім того, даний  закон й надалі не зможе встановити реальних власників бізнесу, адже, як показує практика бізнес наших високопосадовців або оформлений на іноземні компанії — офшори, або на “підставних” осіб, які жодного відношення до управління, а тим паче до отримання  реальних прибутків компанії, відношення не має.

Послуги по внесенню необхідної інформації про кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) Вашої юридичної особи із задоволенням нададуть наші юристи.

Для замовлення послуги та отримання більш детальної інформації звертайтесь за телефоном 068 301 84 84. 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ