Створено: 19 січня 2015 Автор: Іван Луцюк

У зв’язку з тим, що 13 січня парламент прийняв за основу відразу 2 законопроекти, які реформують судову систему України: президентський (№1656) та депутатський (№1497) - газета «ЗіБ» провела інтерв’ю із заступником голови правління ГО «ЦППР», Романом Куйбідою.

Нагадаємо, що Роман Куйбіда був причетний до опрацювання 2 законопроектів: президентського – як член Ради з питань судової реформи, депутатського – як співавтор.
Загалом Роман Куйбіда сформулював свою думку стосовно «Реанімаційного пакету реформ» дуже чітко. На його думку, законопроект № 1656, ініціатором якого є глава держави, є недоопрацьований. Ключові завдання, які він міг би розв’язати, на жаль, законопроект не розв’язує: «… проект не передбачає зменшення важелів політичного впливу на суди з боку глави держави…».
Як член Ради з питань судової реформи свою позицію Роман Куйбіда висловив з конкретними пропозиціями доопрацювання перед засіданням Ради з питань судової реформи у письмовій формі. Проте, як повідомляє заступник голови правління ГО «ЦППР», під час доопрацювання були виконані лише ті пропозиції, які значною мірою не впливали на Адміністрацію Президента (АП).
«Законопроект № 1656 є майже копією чинного Закону, лише з деякими модифікаціями», - заявив на своїй сторінці у Facebook А. Портнов. Роман Куйбіда погоджуэться із тим, що законопроект № 1656 на 90% є копією чинного акту, але він наголошує, що є й принципові моменти: новий конкурс на заняття суддівських посад, важливі зміни щодо дисциплінарних процедур. Через це депутат не вважає, що законопроект № 1656 – це погіршена версія реформи А. Портнова.
Роман Куйбіда наголошує на відсутності змін у сфері впливу політичної влади на суддів. За Президентом залишається право ліквідовувати суди, приводити суддів до присяги, переводити їх до інших судів тощо. «…Такий підхід не вирішує головної проблеми – залежності суддів від АП…». На його думку, саме це й було однією із причин заборон мирних зібрань, арешту активістів, сфабрикованих позбавлень прав автомайданівців минулого року.
Стосовно кваліфікаційної реформи щодо суддів, Роман Куйбіда висловив негативні враження. Він вважає, що це є «…механізмом потрапляння суддів у залежність від влади, від судової ієрархії...». А це призводить до подій, які відбулися рік тому. Однак представники АП заявляють, що це є способом зачищення судового апарату, адже якщо суддя не пройде кваліфікаційну атестацію його спустять по кар’єрних сходах. На думку представників АП, в цьому й полягає право на «справедливий суд».
Стосовно питання кар’єри судді Роман Куйбіда запропонував такий вихід: створити кваліфікаційну комісію суддів, у складі якої обов’язково повинні бути представники громадськості; може бути створена Рада суддів, яка затверджуватиме рішення кваліфкомісії; після конституційної реформи потрібно створити орган, який об’єднає РСУ, Вищу раду юстиції та ВККС.
Роман Куйбіда прокоментував також законопроект № 1497: «Ми пропонуємо залишити за парламентом та Президентом лише призначати та звільняти з посади судді, але не займатись їх кар’єрним ростом та місцем роботи. Глава держави повинен лише утворювати суди. Також ми врахували вимоги і рекомендації органів Ради Європи, які стосуються стандартів незалежності судді. Законопроект № 1497 фактично повторює все те, що я направив до Ради стосовно законопроекту № 1656. Проте АП не наважується підтримати народних депутатів».

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ