Створено: 16 січня 2015 Автор: Аліна Стовба

 

У Верховній Раді зареєстрували законопроект №1746 про внесення змін та доповнень до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» , яким буде посилена відповідальність суддів за незаконне застосування до особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або домашнього арешту.

Пропонується ч.1 ст. 83 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» доповнити новою підставою дисциплінарної відповідальності суддів. А саме, тепер за істотне порушення норм процесуального права при здійсненні правосуддя, що потягло за собою незаконне застосування до особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або домашнього арешту суддю може бути притягнуто до відповідальності.
Тобто у разі, Постановлення виправдувального вироку суду, закриття кримінального провадження за відсутності події кримінального правопорушення або відсутності у діянні особи складу кримінального правопорушення, якщо в процесі здійснення правосуддя щодо такої особи було застосовано судом запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком понад один місяць, є підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності судді, який постановив таку ухвалу. В тому випадку, якщо термін утримання особи під вартою продовжувався на підставі кількох ухвал, усі судді, що приймали участь у постановленні цих ухвал, підлягають притягненню до дисциплінарної відповідальності.
Також постановлення виправдувального вироку суду, закриття кримінального провадження за відсутності події кримінального правопорушення або відсутності у діянні особи складу кримінального правопорушення, якщо в процесі здійснення правосуддя щодо такої особи було застосовано судом запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком понад шість місяців, є підставою для звільнення з посади судді, який постановив таку ухвалу. В тому випадку, якщо термін утримання особи під вартою продовжувався на підставі кількох ухвал, усі судді, що приймали участь у постановленні цих ухвал, підлягають звільненню з займаних посад.

Автор законопроекту, Юрій Чижмарь, зазначає, що метою внесення таких змін є захист кожного громадянина України від безвідповідального суддівського свавілля. Загальне підвищення ефективності та якості здійснення правосуддя в Україні через підвищення відповідальності суддів за прийняті рішення задля забезпечення гарантованих Конституцією України прав і свобод громадян.
Дійсно, Конституцією України гарантується право на свободу та особисту недоторканість людини, яке часто не враховують судді коли застосовують такий вид запобіжного заходу, особливо це стосується необгрунтованого затягування строків тримання під вартою. Тому, можливо, підвищення дисциплінарної відповідальності спричинить більш детальне вивчення справи та законне прийняття рішень суддями. 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ