Створено: 14 січня 2015 Автор: Мельник Аліна

В рамках роботи над довгоочікуваним проектом Закону України «Про адвокатуру» наприкінці 2014 року був проведений захід Національною асоціацією адвокатів України. На якому одна із робочих груп представила основні пропозиції змін, які мають шанс бути включеними до остаточного варіанту законопроекту.

Особливу увагу планується приділити механізму контролю, а саме, можливості притягнення недобросовісних захисників до дисциплінарної відповідальності. Через це можливе запровадження обов’язкового страхування професійної цивільно-правової відповідальності захисника, встановлення Радою Адвокатів України відповідальності адвокатів за несплату щорічних внесків та штрафу як виду дисциплінарної відповідальності.
Наразі, відповідно до ст.35 закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»кваліфікаційно-дисциплінарні комісії можуть застосовувати три види стягнень: попередження, зупинення (від одного місяця до року) права на заняття адвокатською діяльністю й позбавлення адвоката такого права з наступним виключенням із ЄРАУ. Однак, реформатори наполягають на тому, що стягнення у вигляді штрафу, є необхідним та неминучим, підкріпляючи свої доводи посиланнями на світове законодавство. Наприклад, в США, до повноважень організації адвокатів у сфері дисциплінарної відповідальності, належить : зауваження, штраф та виключення адвоката зі свого складу, яке застосовується, як правило з політичних мотивів або за несплату членських внесків. А за прояв неповаги до суду та за непрофесійну поведінку адвоката, взагалі окрім відсторонення, позбавлення практики або штрафу, можуть засудити до тюремного ув'язнення. Щодо законодавства про адвокатуру Німеччини, то там також передбачені штрафи до 50тис.марок,які накладаються судом честі у закритому засіданні. Отже, практика накладання штрафів на адвокатів є досить популярною, хоча і особливо не підтримується професійною спільнотою України. Наприклад, голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, Валентин Загарія, зазначає: «ідея запровадження штрафів за дисциплінарні проступки адвокатів як додаткового засобу впливу мені видається сумнівною. Юристам добре відомо, що ефективність закону визначається не розміром санкції за скоєне порушення, а невідворотністю покарання. Чи стануть рішення комісій більш справедливими для скаржників чи адвокатів, якщо з’явиться ще один вид стягнення? Мабуть, кількість скарг до ВКДКА на рішення регіональних комісій у такому випадку лише зросте.
Крім цього, вельми делікатним є питання подальшого використання стягнутих з адвокатів коштів. Теж на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування? Але подивіться, які проблеми ми маємо сьогодні зі сплатою щорічного внеску! Частина адвокатів просто ігнорує свій обов’язок, закидаючи керівництву Ради адвокатів непрозорий характер витрачання коштів. Ще гіршу ситуацію ми гарантовано отримаємо з упровадженням штрафів. До цього ж КДКА почнуть звинувачувати в прямій зацікавленості в накладенні грошових стягнень».
Слід зазначити, що крім цього,змін зазнає і механізм фінансування відповідних органів. Джерелами фінансових надходжень хочуть зробити добровільні внески міжнародних організацій, гранти та грошові стягнення в порядку дисциплінарного провадження .
Також, деталізаціїї підлягає перерозподіл щорічних внесків. Як один з варіантів пропонують, 30% надходжень спрямовувати на потреби НААУ, 10% — на забезпечення діяльності ВКДКА, 10% — на забезпечення кваліфікаційно-дисциплінарних проваджень комісіями адвокатури при цьому враховуючи кількість таких проваджень, 5% - на забезпеченння діяльності ВРКА, враховуючи кількість таких перевірок. Але не всі підтримують таку позицію, іншим варіантом є рівний розподі коштів між зазначеними органами. Але такі зміни не будуть дієвими поки не налогодять механізм контролю за сплатою адвокатів своїх внесків. Оскільки, як зазначала голова НААУ Лідія Ізовітова відбувається ігнорування окремими правниками необхідності сплати внесків. За її словами, за минулий рік внески сплатила лише половина захисників.
Зміни торкнуться і ціни екзамену, яку планується підвищити з 3 до 5 мінімальних заробітних плат. Щодо плати за проходження стажування , тут пропонують установити тільки верхню межу, яка не повинна перевищувати подвійної ціни за кваліфікаційний іспит. А конктерні тарифи повинна буде встановлювати відповідна регіональна рада.
Але, не варто забувати, що це не остаточний перелік змін до Закона України «Про адвокатуру». Оскільки до сих пір продовжуються обговорення та опрацювання нового проекту закону. Який саме варіант буде винесенний на розгляд Верховній Раді поки невідомо, остається лише сподіватися, що він дійсно удосконалить інститут адвокатури в країні.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ