Створено: 02 квітня 2014 Автор: Ірина Троцька

Наркотичні речовини відомі людям ще із прадавніх часів. Однак, їх роль та сутність за тисячі років змінилась. Якщо раніше їх застосовували в медичних цілях як засіб знеболення чи як обрядовий елемент лише знахарі та шамани, то на сьогоднішній день вживання наркотиків перейшло на інший рівень, коли люди свідомо чи несвідомо використовують наркотичні речовини для впливу на власну свідомість, психіку, емоції.
Наркотичні речовини можна поділити на природні (кокаїн, героїн, кофеїн, опіум, марихуана, гашиш) та синтетичні (амфетаміни, LSD, екстазі, барбітурати) та ін.
Одним з найдавніших наркотиків вважається марихуана (англ. Marijuana) — це суміш подрібнених частин рослини коноплі (лат. Cannabis), яка використовується в якості галюциногену.

Згадки про коноплі та речовини, приготовані з них датуються третім тисячоліттям до нашої ери, та згідно архаїчних письмових свідчень тогочасних вчених, походження мають з Середньої Азії. Звідти дурманяча речовина поширилась в Індію та Китай, пізніше — стала відомою у Америці та Іспанії. Після проникнення коноплі в Європу проти неї почала виступати церква, неодобрюючи змінений стан свідомості. З того часу почалося встановлення заборон на її вживання: у XII столітті в Іспанії, в ХІІІ столітті – у Франції. Приміром, у Франції за збирання чи зберігання конопель могли звинуватити у відьомстві та піддати суду інквізиції.
Пізніше її поширення в інших країнах було досить різним та спірним. У 1864 році Єгипет став першою країною, в якій було заборонено використання конопель. У 1900-х роках в західній медичній літературі було опубліковано більше ста робіт про цілющі якості конопель. На початку ХХ століття коноплю приписували як основний лікувальний засіб більше як від ста хвороб в американській фармакології, наприклад як засіб від мігрені, астми, артриту, ревматичного болю.
Ставлення до марихуани в рамках суспільства сьогодні також неоднозначне. Її прихильники не бачать нічого злочинного у її вживанні та пояснюють це просто бажанням «розслабитись». Противники марихуани вважають її «воротами» в наркоманію та початком вживання більш сильних наркотиків.
Щодо фізіологічного впливу противники марихуани вказують на її згубний вплив на роботу мозку, серця, руйнування волокон легенів і необоротну патологію тканин мозку, загальне ослаблення імунної системи. В психологічному плані після нетривалого та штучного стану ейфорії, радості та безтурботності виникають наслідки у вигляді погіршення пам’яті, проблем з усвідомлення себе як особистості, психічні розлади, ускладнення концентрації уваги, координації рухів, апатія.
Як результат з’являються і соціальні проблеми та наслідки – самоізоляція від суспільства, перехід до більш тяжких наркотиків, зв'язок з злочинністю.
В Україні станом на сьогодні Розділом ХІІІ Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за злочини у сфері використання наркотичних засобів. Відповідно до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. N 770, до них відноситься й канабіс, смола канабісу, екстракти і настойки канабісу, тобто марихуана.
При цьому, міра кримінальної відповідальності залежить: від способу вчинення - виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання, викрадення, збут наркотику; від розміру, тобто ваги марихуани, яку виявили у особи(кримінальна відповідальність застосовується при виявленні марихуани вагою від 5 грам), кола осіб, залучених до злочину(група осіб, неповнолітні).
Дві основні статті Кримінального кодексу України, які викликають дискусії – статті 307 та 309. В спрощеному варіанті, по першій статті притягуються до кримінальної відповідальності ті, хто продає наркотики, по другій - ті, хто вживає.
Часто виникають суперечки щодо необхідності відміни кримінальної відповідальності за ч.1 ст. 309 КК України, що передбачає відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту у невеликих розмірах. Міра такої відповідальності, залежно від обставин, встановлюється від штрафу в розмірі від 850 до 1700 грн. чи арешту на 6 місяців до позбавлення волі на строк до 3-х років.
Багато прихильників відміни кримінальної відповідальності вважають такий вид покарання занадто суворим та недоцільним. Аргументують це тим, що, перш за все, більш суворо слід карати саме розповсюджувачів наркотиків - крупних торговців та дилерів, а не дрібних споживачів. Крім того, посилаються на практику декриміналізації вживання марихуани в невеликих дозах, в інших країнах, як наприклад в окремих штатах США, Голландії, Португалії, Іспанії, Австрії та Бельгії. Дослідження показують, що ні жорстка, ні м'яка політика не мають великого впливу на популярність марихуани.
Відповідно до ч.4 ст. 309 КК України, особа, яка добровільно звернулася до лікувального закладу і розпочала лікування від наркоманії, звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені частиною першою цієї статті. Тобто, сучасний кримінальний кодекс все ж таки дає шанс уникнути кримінальної відповідальності за умови добровільного лікування.
Прихильники декриміналізації зазначають, що достатньо буде встановлення адміністративної відповідальності у вигляді штрафу за незаконні виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту у невеликих розмірах (зараз адміністративна відповідальність передбачена за вказані діяння ст. 44 КпАП, та застосовується при виявленні до 5 грам марихуани, тобто менше невеликого розміру наркотичної речовини).
Для прикладу, у Вашингтоні на законодавчому рівні було скасовано кримінальну відповідальність за зберігання невеликих обсягів марихуани на території приватної власності. Покарання все ж залишилось - штраф в розмірі 25 доларів(за куріння в громадських місцях), проте раніше за те саме правопорушення їм загрожувало позбавлення волі на строк до шести місяців і штрафні санкції в розмірі 1000 доларів.
Однак, як зазначають противники декриміналізації вказаної статті, Україна ще не готова до таких змін, тим більше - не готова рівнятися за рівнем правової свідомості до Європейських країн. Розуміння та дотримання законів в Україні не досягло належного рівня, внаслідок чого декриміналізація цього злочину призведе до руйнівного впливу.
За оцінками фахівців Всесвітньої організації охорони здоров’я, нині у світі нараховується близько 200 мільйонів наркоманів. В Україні щорічно кількість наркоманів збільшується в середньому на 5-10 відсотків.
Вже сьогодні Україна бореться з цією проблемою, активно беручи участь в міжнародних антинаркотичних програмах.
Зокрема, Розпорядженням Кабінету міністрів України від 28 серпня 2013 р. № 735-р схвалено Стратегію державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року. У ній підкреслюється, що поширення наркоманії та наркозлочинності в Україні за останні десять років стало однією з найгостріших суспільних проблем, нерозв’язання якої призводить до заподіяння шкоди здоров’ю людини, негативного впливу на соціальну сферу, а також є загрозою національній безпеці держави.
Ситуація, що склалася сьогодні у сфері обігу наркотиків, спричинена загальним високим рівнем вживання їх особами не за медичним призначенням, що становить 33 особи на 10 тис. населення (у 2003 році - 21 особа); активізацією діяльності міжнародних наркосиндикатів та здійсненням транзитного переміщення наркотиків територією України. За даними соціологічних досліджень, 35 відсотків першокурсників професійно-технічних училищ та 25 відсотків студентів вищих навчальних закладів мають досвід вживання наркотиків.
Стратегія покликана і на удосконалення законодавства у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків. Щодо згаданої декриміналізації, у ній вказано, що потребує зміни ідеологія розвитку нормативно-правової бази, яка повинна бути зорієнтована не лише на покарання за скоєне, а і на недопущення рецидиву, розширення альтернативних можливостей лікування наркозалежності та посилення відповідальності осіб, які отримують надприбутки від незаконної торгівлі наркотиками, для чого необхідно визначитися з доцільністю депеналізації деяких діянь, пов’язаних з наркотиками, та декриміналізації окремих статей Кримінального кодексу України і внесення відповідних змін до законодавства із збереженням за цими діяннями статусу правопорушення. 
Хоча, невідомо як швидко на практиці будуть втілені зазначені положення Стратегії щодо декриміналізації певних діянь в сфері використання наркотичних засобів, і чи взагалі вони будуть прийняті на законодавчому та сприйняті суспільному рівні.
Звичайно, лише на законодавчому рівні цю проблему вирішити неможливо, треба застосовувати комплекс лікувально-профілактичних, соціально-реабілітаційних і правоохоронних заходів, з залученням достатньої кількості коштів як державного бюджету, так і виділених міжнародними організаціями.
Слід пам’ятати, що наркоманія - це хвороба не однієї людини, а хвороба суспільства, тому необхідно врахувати готовність українського суспільства до вирішення цієї проблеми. Досягнення соціальних умов, які сприятимуть уповільненню розвитку наркоманії стане набагато результативнішим заходом, ніж застосування каральних методів.

 

Ірина Троцька.

Коментарі  

 
+10 #1 ОБМАН!!Александр 02.06.2014, 23:24
Статья не соответствует действительност и. Автор статьи не имеет даже малейшего понятия о свойствах вещества. Называть марихуану галлюциногеном может только необразованный по данной тематике человек.
Одно из последних исследований показало положительную взаимосвязь канабиноидов, с канабиноидной системой человека (звучит смешно но это факт.) Ожидается большой медицинский прорыв, в этой области. А в частности по лечению рассеянного склероза. Действующее вещество ТГК попадает в кровь, вступает в реакцию с канабиноидными рецепторами человека, изменяя состояние употребляемого. В зависимости от маслянистости и способа употребления вещества, действует на протяжении 1,5 до 6ти часов, при пероральном приеме длительность эфекта зависит от количества съеденной еды вместе с канабисом, от 4х до 12 часов. Безусловно курение конопли ВРЕДНО! Но вреден сам процесс курения, по скольку при горении выделяется около 400 вредных веществ, ядо-химикатов. Но разочарую курильщиков табака, при горении табака выделяется около 2000 ядо-химикатов. По вредности, к примеру обычный белый сахар вреднее курения сигарет. Так как вызывает огромное количество болезней, препятствует многим метаболическим процессам. Курение марихуаны не вызывает физической зависимости, но может развиться психологический фактор пристрастия к данному веществу, он очень похож на зависимость любителей сладенького (сладкоежки). И еще одна правда - самый страшный в мире наркотик - алкоголь, который убивает примерно 40.000 людей в год на Украине, и до 500.000 людей ежегодно в России. Его основная опасность - навязанные традиции последних столетий. Самый токсичный наркотик - метамфетамин. В целом можно подвести итог касательно марихуаны - законодательств о Украины явно требует усовершенствова ния основанное на новейших исследованиях, по примеру Чехии, Нидерландов, США: штат Калифорния, штат Вашингтон. А наказание по марихуане явно несправедливое. На данный момент потребителей марихуаны ожидают взятки (благодарность) для нашей милиции, что бы смягчить приговор, или замять дело.
Я за легализацию Марихуаны на территории Украины. К примеру: Выращивание контролируется строго государством, и реализуется в аптеках только после посещения врача и регистрации в мед. учреждениях (справка на год), что позволит контролировать потребителей марихуаны, их количество а также направит дополнительные средства в бюджет Украины, которые возможно направить на социальную рекламу: донесение информации об опасностях употребления всех видов "наркотиков". В том числе алкоголь, табакокурение или даже сахар.
Цитата | Скарга
 
 
+4 #2 Відверта неправда!Олесь 24.02.2016, 01:19
Це дійсно смішно називати маріхуану галюциногеном) інформація у статті аж вже занадто застаріла і відповідає антиконопляній пропаганді сша 60-х..
Цікавить правда - перегляньте документальний фільм Culture High
Цитата | Скарга
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ