Створено: 28 травня 2013 Автор: Микола Луцюк

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2013 року внесено зміни в Правила дорожнього руху, про що вже існує багато публікацій та обговорень.
Увагу автора звернули на себе зміни до опису дорожнього знаку 3.1., викладеного в частині 3. «Заборонні знаки» розділу 33. «Дорожні знаки».

Раніше, до внесення змін, цей знак передбачав: «Забороняється рух усіх транспортних засобів». Крапка. Винятки до застосування цього знаку були передбачені лише для транспортних засобів, які рухаються за встановленими маршрутами, керовані водіями-інвалідами та на транспортні засоби, що обслуговують громадян чи належать громадянам, які проживають або працюють у цій зоні, а також на транспортні засоби, що обслуговують підприємства, які розташовані у позначеній зоні.
Але з 15.04.2013 року, згідно з внесеними змінами, заборона в русі усіх транспортних засобів, встановлена знаком 3.1., поширюється лише на випадки, коли:

- початок пішохідної зони позначено знаком 5.33;
- дорога та (або) вулиця перебуває в аварійному стані і непридатна для руху транспортних засобів; у такому випадку обов'язково додатково встановлюється знак 3.43.

Тобто, для заборони проїзду «під знак» 3.1. обов’язковою умовою є встановлення «додаткових» знаків – або 5.33, або 3.43, які вже самі по собі передбачають заборону руху будь-яких (в тому числі і маршрутних, інвалідних тощо) транспортних засобів.
Будучи юридично освіченою людиною, маючи значний досвід керування транспортними засобами, автор, проїхавши по м. Рівне, зокрема, по вул. Соборній, не побачив жодного зі знаків 5.33 або 3.43, встановлених поруч зі знаками 3.1. (які натомість – на кожному перехресті по вул. Соборній), з чого зробив висновок, що немає законної заборони рухатись на власному автомобілі в зонах дії цих знаків (3.1.).
В суботу, 25.05.2013 року, рухаючись на власному автомобілі біля пам’ятника Марії Несвицької в місті Рівне, по вул. Соборній, в напрямку вул. Чорновола, я був зупинений працівниками ВДАІ м. Рівне.
Вийшов з автомобіля. Сержант міліції ввічливо представився (з міркувань небажання службових неприємностей інспекторам ДАІ, автор не вказуватиме їх прізвищ та посад), попросив пред’явити посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Я пред’явив і поцікавився причиною зупинки, на що сержант повідомив мене, що я порушив вимоги знаку 3.1. «Рух заборонено», так як по вул. Соборній їздити не можна і в мене немає на те спеціального дозволу.
З салону автомобіля я дістав куплену напередодні нову редакцію Правил дорожнього руху і зачитав інспектору вищевикладені пояснення до знаку 3.1., зазначивши, що жодного знаку 5.33 або 3.43 я не бачив і вони відсутні в зоні дії знаку 3.1.
Далі між працівниками міліції (яких вже поруч мене стояло двоє) відбувається такий діалог:
-          Тут людина каже, що можна їхати під знак… Що робити?
-          Їхати не можна. Є рішення міської Ради. І ще якісь роз’яснення… Точно не пам’ятаю, де… Складай протокол.
-          Він посилається на Правила.
-          Які правила? Знак 3.1.!
-          Каже, що він не діє без інших знаків…
-          Там в правилах має бути, що їхати не можна… Десь є. Подивись…
І т.д., і т.п.
Мені починає це набридати, і я звертаюсь до працівників ДАІ з пропозицією: «Або складайте протокол, якщо вважаєте, що я порушив, або віддайте мені документи і я поїду!».
Перший сержант звертає на мене увагу і просить надати йому договір на страхування. Я повідомляю, що такого договору з собою не вожу, але можу надати йому поліс про страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, що і роблю, дістаючи його з «бардачка».
Поліс уважно вивчається. Все в порядку.
Інспектор дістає з кишені алкотестер-брелок китайського виробництва (на сайті ebay.com такі брелоки продаються по 2-3 долари США за штуку) та пропонує мені дихнути в нього.
Стає смішно. Дихаю, дую і вже відверто не можу втриматись від сміху, коли між нами виникає діалог:
-          Ви вчора алкоголь не вживали?
-          Ні, не вживав.
-          Чому?
-          ...??? - Не пощастило…

Дійсно, не пощастило. Алкотестер, видно, не виявив будь-яких парів спирту в моєму подиху (їх і не могло бути), що ще більше засмучує працівника міліції.
Знову наполягаю на складанні протоколу, або поверненні документів.
І тут інший сержант задає давно очікуване мною питання:
- А Ви ким працюєте?
Відповідаю, що я – адвокат.
- І маєте посвідчення?
Втретє сідаю в автомобіль та дістаю посвідчення адвоката, але воно вже не цікавить міліціонерів. Мені відразу повертають права, техпаспорт і бажають щасливої дороги.
Дякую. Їду.
Слід відзначити виключну ввічливість працівників міліції, відсутність будь-якого тиску чи зневаги, протягом всього часу нашого спілкування.
Хоча, попри наведений інцидент, я таки й не зрозумів: чому працівники ДАІ вперто вважають, що рух по вул. Соборній в м. Рівне заборонений? Адже п. 1.8 тих же Правил передбачає, що обмеження в дорожньому русі, крім передбачених цими Правилами, можуть бути запроваджені лише в установленому законодавством порядку…
А таких запроваджених законодавством обмежень я поки що не знайшов…
Мабуть, варто таки було мені наполягти на складанні протоколу, щоб мати можливість його почитати і визначитись (хоча б для себе): порушив я Правила дорожнього руху, чи ні? Бо я вважаю, що не порушив, але як на те б подивився суд? – не знаю, всяке буває... З іншого боку, що ж робити працівникам ДАІ, яких начальство (не інакше!) вигнало на вул. Соборну забезпечувати безпеку дорожнього руху, а, заодно, і не допустити проїзду всіх бажаючих? Бо що ж це буде, якщо всі їздитимуть по центральних вулицях (до речі, більш-менш відремонтованих на відміну від вул. Макарова чи вул. Млинівської), де право на проїзд отримують лише можновладці, працівники оперативних органів та забезпечені бізнесмени?
І ще питання: а чи віддали б мені документи, якби я не зізнався, що є адвокатом і не дав почитати працівникам ДАІ Правил дорожнього руху? Чи мав би мороку з складанням адміністративного позову, відстоюванням своїх особистих (не клієнтів) прав, повідомленнями органів ДАІ чи виконавчої служби про наслідки розгляду справи… Саме все те, з чим стикається кожен водій, який хоч і вивчає та намагається дотриматись букви закону, безсилий перед одним сержантом міліції, котрий, отримавши від нього права та техпаспорт, має час та натхнення роздумувати: є порушення Правил, чи немає, складати протокол, чи ні, а чи не вживав вчора водій спиртне?..
Бо як ще пояснити оте «дихніть» в китайську трубочку? Як вияв турботи за безпеку дорожнього руху? Чи я вже мав всі ознаки особи, яка знаходиться в стані алкогольного сп’яніння о 10-й ранку? Видно, ні, і навіть китайський прилад це підтвердив!
Як адвокат (та і просто – водій), я міг настоювати на складанні протоколу про моє освідування працівником ДАІ, в присутності понятих і т.д. і т.п., відмовитись від «дихни», почати «качати» права та погрожувати скаргами (в такому разі, враховуючи поїздку до наркодиспансеру, я мав би мороки на 1,5-2 години). Натомість ми мали легку, ввічливу і веселу бесіду, яка зайняла близько 15-20 хвилин.
Небагато. Але й така затримка іноді може бути невиправданою.
І те, що працівники ДАІ тепер технічно оснащені китайськими приладами (на які не те що сертифікатів – документації ніякої немає), мене тільки радує. Ну не можна їздити в нетверезому стані за кермом! І «перевірка» за допомогою такого обладнання є не тільки більш оперативною, а й менш принизливою, аніж надування стандартних (сертифікованих і гігієнічно контрольованих) тестових «трубок» (хто користувався, мене зрозуміє).
От тільки як такі дії узгоджуються з законодавством? - А ніяк, якщо дивитись з точки зору правозахисника. Не було в працівників міліції законних підстав ні зупиняти мене, ні вимагати пред’явлення інших документів, не передбачених Правилами, ні використовувати несертифіковане обладнання, ані ігнорувати вимоги про порядок освідування і т.д.
Та не будемо скаржитись.
Тільки наостанок згадаємо гасло поліцейських в США: «Служити і захищати».
Сподіваюсь, і наші, українські правоохоронці, його переймуть в недалекому майбутньому.
Щасливої дороги!

Адвокат Микола Луцюк.

Коментарі  

 
+3 #1 ГАИНеадвокат 28.05.2013, 22:58
Ну я так и не понял: неадвокатам по центру можно ездить или нет?
Цитата | Скарга
 
 
0 #2 Fotoostinlviv 01.07.2013, 01:06
Хто може сфотографувати знаки 3.1 які встановлені на перехресті вулиць Соборна - Міцькевича, зокрема цього: http://savepic.org/3848939.jpg і цього: http://savepic.org/3834603.jpg
Наперід вдячний
Цитата | Скарга
 
 
0 #3 RE: Рух заборонено? - «Дихніть в трубочку!» - Правила дорожнього рухуМикола Луцюк 01.07.2013, 09:52
Сфотографувати можна.
Тільки і Ваші фото досить чітко і зрозуміло демонструють знаки на зазначеному перехресті.
Для чого ж їх ще раз фотографувати?. .

Цитую ostinlviv:
Хто може сфотографувати знаки 3.1 які встановлені на перехресті вулиць Соборна - Міцькевича, зокрема цього: http://savepic.org/3848939.jpg і цього: http://savepic.org/3834603.jpg
Наперід вдячний
Цитата | Скарга
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ