Створено: 29 липня 2014

З суто професійного погляду суддя повинен бути відмінним юристом, знавцем законів - філософії права і юридичної термінології. Не залежно від того кримінального характеру справи, цивільного чи господарського - вони завжди стосуватимуться найрізноманітніших аспектів життя, не лише пов’язаних з юриспруденцією, а й з економікою, соціологією і прикладними науками.

Тобто, сукупність знань судді повинна виходити за межі юридичних понять і охоплювати все життя з його змінними процесами - прогресом, історією, традиціями і культурою. 

 

Але судові рішення по своїй суті відображають лише особисте бачення суддею справи. Вони не завжди стосуватимуться суто раціонального погляду. Частіше визначним фактором є особисте відношення судді до суспільної моралі, його емоційний стан чи інколи навіть пережитий досвід. 

Тобто, важливою стороною суддівства, крім професійних якостей, є і моральні. Саме цю вимогу почали більше обговорювати останнім часом. Однозначної думки не існує.
Професійні якості суддів легко визначити за допомогою стандартних механізмів оцінки знань, навичок та вмінь кандидатів: тестування, стажування, практичні завдання, тести і опитування. На рахунок моральних якостей все набагато складніше.
У Положенні про порядок складення кандидатами на посаду судді кваліфікаційного іспиту та методику його оцінювання, зазначається: «Кандидат, який за своїми особистими і моральними якостями не може бути рекомендований на зайняття посади судді, незалежно від результатів оцінювання тестування та виконання практичного завдання, визнається таким, що не склав іспит».

Досі немає конкретного переліку моральних якостей, якими має бути наділений майбутній суддя. В загальному, його біографія повинна бути чистою перед законом. Мова не лише про злочини, а й про адміністративні правопорушення. Також робота на попередніх службах дуже важлива, оскільки будь яка скарги, догани чи звернення можуть стати на заваді у здобутті майбутньої професії судді.
Ось кілька випадків про які розповідали кандидати в судді, що завадили їм у здобутті професії.
«Був випадок, коли за порушення Правил дорожнього руху на мене було накладене адміністративне стягнення. Члени комісії дуже цікавилися цією чорною плямою в моїй біографії», — поділився претендент на посаду судді із Західної України.

Також кандидати розповідали про випадки коли дільничий інспектор приходив до сусідів і цікавився їхньою думкою. Ця вимога не є однозначно правильною, оскільки сусіди бувають різними. Якщо це літні люди то вони можуть гостро розкритиковувати навіть нормальні речі. При цьому любителі розповідати і слухати плітки часто прикрашають свої історії. Народ в нас вигадливий особливо коли мова йде про сусіда.

Також щодо об’єктивності характеристик. Часто роботодавці, начальники самі просять написати характеристику. Невже хтось в ній згадає про свої недоліки?
- «Мій керівник сказав: «Напиши характеристику сам. А я її підпишу», — розповів «кваліфікаціник» з Миколаївщини.


То чи може бути взагалі об’єктивна оцінка моральних якостей кандидатів? Можливо, варто модернізувати систему? Існує думка, що є доцільним ввести перевірку кандидатів на поліграфі. При цьому необхідно точно визначити хід процедури, поставлені запитання так, щоб вони не були багатозначними. Перелік питань мають складати професійні психологи співпрацюючи з юристами.

Також варіантом перевірки може стати введення психологічних експертиз, що вже довгий час використовуються на Заході. На даний момент законодавством не передбачається такий тип опитування кандидатів.

Не викликає сумніву, що моральні якості кандидатів повинні перевірятися. Важлива також думка громадськості, але вона не має бути голослівною, а перевірятись реальними фактами. Ці питання надто відносні. Відсутність однієї моральної якості може перекреслюватись наявністю багатьох інших.
На мою думку варто провести опитування серед громадян на тему «Яким ви бачите суддю?» і встановити загальну суспільну думку, щоб психологи опрацювали отриману інформацію. Склали додаткові тести використовуючи модельовані ситуації чи асоціації.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ