Створено: 12 червня 2013 Автор: Микола Луцюк

«Юристов надо брать в ежовыми рукавицами, ставить в осадное положение, ибо эта интеллигентская сволочь часто паскудничает» В.І. Ленін.


 

07 червня 2013 року на офіційному сайті Національної асоціації адвокатів України було розміщено Порядок підвищення кваліфікації адвокатами України (надалі – Порядок), який, виявляється, був затверджений Рішенням Ради адвокатів України № 85 ще 16 лютого 2013 року. Впевнений, що більшість адвокатів і не знали про його затвердження (та й не могли знати), бо навряд чи цей Порядок був будь-де опублікований чи іншим чином розповсюджений.

Приємно, що хоч зараз можна з ним ознайомитись і спробувати не вскочити в халепу через недосвідченість: адже за невиконання певних «процедур», передбачених Порядком, адвокат може бути запросто притягнутий до дисциплінарної відповідальності та й навіть позбавитись Свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, так як до адвокатів, які не виконують обов’язку щодо постійного вдосконаленням своїх знань і професійної майстерності, не виконують вимог цього Порядку, можуть бути застосовані заходи дисциплінарної відповідальності в порядку, передбаченому чинним законодавством про адвокатуру та адвокатську діяльність – за невиконання або неналежне виконання своїх професійних обов’язків (п. 15 Порядку).

Отож, відтепер (чи то від 16.02.2013 року), кожен адвокат повинен буде систематично доводити, що він:

-          постійно вдосконалює свої знання;

-          вдосконалює свою професійну майстерність;

-          виконує вимоги вищезазначеного Порядку.

Яким чином це має відбуватись?

Щорічно, але не пізніше 31 січня кожного року адвокат повинен надати Раді адвокатів регіону:

-          картку обліку залікових балів (форму можна глянути тут);

-          копії документів, які підтверджують підвищення кваліфікації протягом минулого року.

Саме нарахування залікових балів відбувається згідно з таблицею (додаток № 1 до Порядку), але протягом одного року адвокат повинен набрати не менше 10 балів, а протягом періоду оцінювання (3 роки) – не менше 30 балів. При чому, якщо протягом періоду оцінювання (3 роки) адвокат набере більше 30 балів, то надлишок буде враховуватися в наступному періоді оцінювання. Слід зазначити, що як мінімум 5 балів на кожні три роки адвокат повинен отримати за навчання з питань етики та стандартів професійної діяльності.

А от щодо діяльностей, які підтвердять підвищення знань та професійної майстерності адвоката, Порядок відносить такі види, які можна об’єднати в п’ять груп:

1. Навчання або викладання в вищих навчальних закладах, школах адвокатської майстерності та центрах підвищення кваліфікації.

2. Участь або виступ в різного плану науково-практичних та науково-методологічних конференціях, семінарах, круглих столах, майстер-класах, тренінгах тощо.

3. Наукова діяльність (здобуття наукових ступенів, публікація монографій, підручників, посібників і т.п.).

4. Публіцистична діяльність (але стосується лише публікацій суто наукових чи науково-практичних статей і лише в наукових та науково-практичних фахових виданнях).

5. Самоосвіта – але тільки 2 бали на рік.

Чомусь Порядок не врахував справжньої роботи адвоката як постійне підвищення своєї професійної майстерності та кваліфікації. Відвідування семінарів, конференцій та тренінгів, звичайно, дуже корисне, але продрімавши годину-другу на таких заходах та отримавши «справку» про це, навряд чи сильно підвищить свій професійний рівень адвокат. Тоді як підготовка до однієї судової справи адвокатом іноді займає тижні з перелопачуванням гори нормативної документації, наукової літератури та численними консультаціями з колегами.

Стосовно здобуття наукових ступенів, то якось сумнівно виглядає співвідношення наукової діяльності з адвокатською. Скоріше нарахування балів за захист кандидатської чи докторської роботи є індульгенцією на три (три з половиною) роки. Та й то цікаво подивитись, як такий адвокат буде щорічно (до 31 січня) подавати в раду адвокатів свого регіону копію диплому доктора (кандидата) юридичних наук… разом з карткою обліку залікових балів…

А вже публікація статей в ЗМІ нагадала молодість і роботу в Рівненській транспортній прокуратурі, де кожного місяця прокурор (нині адвокат в Рівному) на нараді ставив обов’язкове питання: «Де ваші два виступи в пресі за місяць?!!»…

І хоч за Порядком адвокати мають право вільно обирати види підвищення своєї майстерності та кваліфікації, боюсь, для більшості все зведеться до обов’язкових відвідувань семінарів, організованих тією ж радою адвокатів регіону, з єдиною метою – отримати довідку про участь в такому заході і назбирати таких довідок на вісім балів за рік.

А два бали кожен адвокат впише собі за самоосвіту.

 

Микола Луцюк.

Коментарі  

 
0 #1 RE: Адвокат, а ти підвищив свою кваліфікацію?!! А «справку» маєш?Володя 12.06.2013, 15:36
підтримую автора на всі сто, підготовка до справи, насправді найкращий спосіб вдосконалення, а не переписування з книг, що наразі, в більшості, зветься науковою діяльністю
Цитата | Скарга
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ