Створено: 27 жовтня 2015 Автор: Ірина Троцька

23 жовтня 2015 року Венеціанська комісія на своєму пленарному засіданні надала позитивний висновок щодо проекту змін до Конституції України в частині правосуддя, затвердженого Конституційною Комісією 4 вересня 2015 року.
Зокрема, у висновку містяться і рекомендації щодо встановлення так званої «адвокатської монополії».

Положення про те, що тільки адвокати зможуть представляти громадян і підприємства у судах і захищати від обвинувачення у кримінальному провадженні давно обговорювалось в юридичних колах.
У випадку схвалення та прийняття таких змін до законодавства повністю, юристи без адвокатського свідоцтва втратять право на представництво інтересів у судах.
Ініціатива створення монополій для адвокатів для захисту прав у суді обурило президента Всеукраїнської громадської організації «Інститут виборчого права» Юрія Ключковського. За його словами, дві статті кінцевого варіанту проекту змін до Конституції суперечать одна одній. Так, в ч.4 ст. 131-2 автори проекту передбачили, що виключно адвокат представляє в суді будь-кого, а ст.59 Конституції говорить, що кожен є вільним для вибору захисника своїх прав.
Прихильники встановлення монополії для адвокатів зазначають, що це забезпечить відповідальність за надання професійних юридичних послуг, адже адвокати мають чіткі права та обов’язки в порівнянні з юристами без адвокатського свідоцтва.
Проте, при розгляді проекту закону повністю від монополії адвокатів все ж не відмовились.
Венеціанська комісія вважає, що норма, відповідно до якої тільки адвокат може бути представником в суді означає відсутність можливості у людини бути представленим як у суді так і у будь-якому спорі кимось, окрім «адвоката».
Тому положення щодо виключно адвокатського представництва вирішили дещо звузити.
У Висновку комісії рекомендують допускати представництво не адвокатами лише в окремих категоріях справ, наприклад у судах при вирішенні трудових спорів і щодо "незначних справ".

При цьому Венеціанська Комісія схвалює внесення змін до ст. 131-2 Конституції - встановлення гарантії незалежності адвокатури.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ОСТАННІ НОВИНИ