Перегляди: 821

Двоє вчених з Єльського університету (економіст і психолог) вирішили навчити мавп користуватися грішми. І це у них вийшло! Ідею грошей, як виявилося, можуть засвоювати істоти з крихітним мозком і потребами, які обмежуються їжею, сном і сексом. Капуцини, на яких проводився експеримент, вважаються зоологами одними з найтупіших приматів.

«На перший погляд, і справді здається, що їм в житті більше нічого й не потрібно. Ви можете годувати їх зефіром увесь день, і вони будуть відходити й приходити, відходити й приходити за ним постійно. Тому ви подумаєте, що капуцини - ходячі шлунки » , - говорять учені. Американські етологи провели експеримент з введення «трудових » відносин у зграї капуцинів. Вони придумали у вольєрі «роботу » і «універсальний еквівалент » - гроші. Робота полягала в тому , щоб натискати на важіль із зусиллям в 8 кілограмів. Значне зусилля для дрібних мавп. Це для них справжня і малоприємна праця.

За кожне натискання важеля мавпа стала отримувати гроно винограду. Як тільки капуцини засвоїли просте правило «робота = винагорода», їм тут же ввели проміжний агент - різнокольорові пластмасові кружечки. Замість винограду вони стали отримувати жетони різного « номіналу ». За білий жетон можна було купити у людей одне грошо винограду, за синій - два, за червоний - склянку газованої води, і так далі.

Незабаром мавпяче суспільство розшарувалося. У ньому виникли ті ж самі типи поведінки , що і в людському співтоваристві. З'явилися трудоголіки і ледарі , бандити і накопичувачі. Одна мавпа примудрилася за десять хвилин натиснути на важіль 185 разів! Дуже грошей хотілося заробити. Хтось вважав за краще роботі рекет і забирав у інших.

Але головне, що відзначили експериментатори: у мавп проявилися ті риси характеру, які раніше не були помітні - жадібність, жорстокість і лють у відстоюванні своїх грошей, підозрілість один до одного.

Впродовж вивчення економічної поведінки, мавпам вручили інші «гроші » у вигляді срібних дисків, з отвором в середині. Через кілька тижнів капуцини засвоїли , що за ці монетки можна отримувати їжу.

Експериментатор , який в молодості захоплювався марксизмом, не став перевіряти, чи дійсно праця перетворює мавпу на людину. Він просто роздав мавпам ці монетки і навчив використовувати їх для купівлі фруктів. Перед цим з'ясувавши, хто що любить, щоб встановити для кожної з мавп свою шкалу уподобань та переваг.

Спочатку такса була єдиною - за кисле яблуко і кисть солодкого винограду просили однакову кількість монет. Природно, яблука не користувалися успіхом, а запаси винограду танули. Але картина різко змінилася , коли ціна на яблука вдвічі знизилася. Після досить довгого замішання мавпи вирішували практично повністю витратити свої монети на яблука. І тільки зрідка дозволяли собі поласувати виноградом.

В один із днів, коли всі піддослідні тварини в загальній клітці вже знали, що одні предмети коштують дорожче, а інші – дешевше, одна з мавп проникла у відсік, де зберігалася комунальна каса і привласнила всі монетки собі, відбиваючись від людей, які намагалися відібрати у неї металеву здобич. Так мавпи зробили перше «пограбування банку».

Серед мавп виявилися і фальшивомонетники. Одного разу вчені вирізали з огірка схожий на валюту мавп кружечок. Спочатку капуцин почав його жувати, але потім спробував купити на ці «фальшиві гроші» що-небудь смачненьке…

Минуло ще кілька днів, і капуцини відкрили для себе феномен проституції. Молодий самець дав монетку самці. Вчені думали, закохався і зробив подарунок. Але ні, «дівчинка» вступила за гроші з кавалером в статевий зв'язок, а потім пішла до віконця, за яким чергували вчені, і купила у них декілька виноградин.

Всі залишилися задоволені: і мавпи, і вчені. Мавпи освоїли ліберально- капіталістичні відносини, а вчені захистили докторські дисертації…

 

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

АНЕКДОТ

Коли закінчились аргументи

- Чим старше і мудріше людина, тим менше йому хочеться виясняти віідносини. Хочеться просто встати, побажати всього хорошого і піти.

- Представник відповідача, у Вас все?

 

Апеляційний тим більше.

Не так страшний чорт, як пропущений строк позовної давності.

Твій вираз обличчя, коли після прийняття рішення на твою користь, представник іншої сторони продовжує доводити тобі свою правоту