Повноваження адвоката при наданні правової допомоги свідку в кримінальному провадженні за новим КПК України — Адвокатське об'єднання "РівнеПраво". Адвокати Рівненської області.

Жив-був собі Адвокат. І все було в нього добре. І в ЄРАУ він був зареєстрований, і внески сплачував, і працював собі тихенько, не стикаючись з органами адвокатського самоврядування. Ну, хіба що бачив декого з них на семінарах, та й то не часто. Закон вчив, читав судову практику, і якось намагався те все поєднати. Аж тут дізнався, що вже є порушником ПАЕ,бо не виконав найважливішої вказівки Ради адвокатів України…

...
Розгляд клопотань слідчим суддею – за місцезнаходж...
12 квіт. 2018Розгляд клопотань слідчим суддею – за місцезнаходженням органу досудового розслідування!

Відсьогодні, 018 року, набрав чинності Закон Ук [ ... ]

Або ордер адвоката, або договір з клієнтом....
06 бер. 2018Або ордер адвоката, або договір з клієнтом.

06 лютого 2018 року Верховний суд нарешті поставив крапку [ ... ]

Вітаємо Голову Ради адвокатів з Днем народження!!!...
01 бер. 2018Вітаємо Голову Ради адвокатів з Днем народження!!!

Шановний Сергій Володимирович!’нання « [ ... ]

Офіційні заходи підвищення кваліфікації адвокатів ...
06 лют. 2018Офіційні заходи підвищення кваліфікації адвокатів Рівненської області!

Радою адвокатів Рівненської області анонсовано на сво [ ... ]

ЮРИДИЧНІ НОВИНИ:

  • Довідник
  • Архів
  • Допомога

Довідник "Рівненщина юридична"
Містить реквізити державних та недержавних установ Рівненської області, які зайняті в сфері правозахисної та юридичної діяльності, а також відомості про підпорядкування та структури цих інституцій...

Архів процесуальних документів містить реально створені та використані юристами процесуальні документи в різних галузях правозахисної діяльності зі зміненими персональними даними клієнтів.

Безкоштовна юридична консультація.
Звернувшись через контактну форму на сайті з запитом про надання допомоги, можна отримати кваліфіковану і безкоштовну консультацію юристів з різних правових питань...

Developed by jtemplate

Автор: Микола Луцюк
Друк

Всім юристам відомо, що після Рішення Конституційного суду України в справі за конституційним зверненням громадянина Голованя Ігоря Володимировича щодо офіційного тлумачення положень статті 59 Конституції України (справа про право на правову допомогу) вперше свідок в кримінальній справі отримав можливість на належну правову допомогу з боку адвоката чи іншого фахівця в галузі права.

Адже не секрет, що особа, яка викликається на допит в якості свідка, має всі шанси стати надалі підозрюваним, а то й обвинуваченим у вчиненні кримінального злочину або правопорушення. І людина, не обізнана у всіх тонкощах сучасного процесуального права навіть в якості свідка потребує належного юридичного захисту та підтримки.

Новий Кримінальний процесуальний кодекс України, який набрав чинності 19.11.2012 року, також передбачає право свідка на правову допомогу під час давання показань та участі в інших процесуальних діях. Така норма закріплена в п. 2 ч. 1 ст. 66 КПК України. При чому, правову допомогу свідку може надавати виключно адвокат, що підтвердив свої повноваження в порядку ст. 50 КПК України.

Але от на відміну від усіх інших учасників кримінального провадження, вказаних в кодексі, повноваження адвоката свідка, його права та обов’язки взагалі не згадуються і з цього приводу немає жодних вказівок.

Тобто, адвокат, який укладає угоду зі свідком, окрім надання правової допомоги під час давання показань, не має жодних інших повноважень.

Варто зазначити, що КПК України 1960 року (після змін, внесених Законом України від 01.07.2010 року), зокрема ч. 5 ст. 167, передбачав право захисника бути присутнім при допиті свідка, надавати йому в присутності слідчого консультації, ставити свідку запитання (які обов’язково підлягали занесенню до протоколу), заперечувати проти незаконних дій слідчого та порядку проведення ним допиту, оскаржувати дії слідчого тощо.

Новим КПК України всі «застарілі» права захисника-адвоката свідка просто не передбачені. Навіть якби адвокат і хотів під час слідчої дії вказати слідчому на неправильність його позиції, він не має такого права. Так само, як і не має права оскаржити неправомірність дій слідчого – такі права мають лише прямо зазначені в ст. 303 КПК України особи.

Що стосується надання правової допомоги під час допиту, то і тут законодавець обмежив адвоката, визначивши лише право свідка на отримання такої допомоги, але не право адвоката ініціювати таку допомогу під час слідчих дій. Але ж свідок для того й запросив адвоката, щоб той своєчасно і кваліфіковано роз’яснював йому його права та інтереси, не чекаючи такого звернення від клієнта!

Окремо слід зазначити «новизну» КПК України 2012 року в частині участі адвоката свідка в судовому засіданні. Так як адвокат свідка не є учасником судового розгляду, і не користується жодними процесуальними правами на цій стадії процесу, фактично він позбавлений права ставити своєму ж клієнту під час допиту запитання (до речі, ст. 303 КПК України 1960 року таке право передбачала).

З цього приводу автор статті має особистий досвід, коли під час допиту свідка в N…му суді Рівненської області, суд не надав можливості адвокату свідка поставити своєму клієнту запитання, оскільки ст. 352 КПК України чітко передбачено, хто саме і в якому порядку має право ставити свідку запитання; а адвокату свідка такої можливості не надано. Прийшлось на ходу придумати таку формулу: «В порядку надання правової допомоги клієнту, я, адвокат Луцюк М.І., рекомендую Вам (свідку) повідомити суду обставини …». І це нормально? Але в такій формі суд погодився прийняти відповіді свідка і не вважав дії адвоката неправомірними…

Як писав в своєму рішенні Конституційний суд: «Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб'єктами права». Але як же держава гарантувала це право в новому КПК України по відношенню до свідка? Видно, ніяк.

І ще одне турбує з піднятих питань: яким чином адвокат може дотримуватись адвокатської таємниці під час надання правової допомоги клієнту-свідку, наприклад, у вигляді консультації, в ході допиту? Дуже сумнівною здається можливість після кожного запитання судді скористатись таким правом… І чи не буде порушенням правил адвокатської етики (адвокатської таємниці) консультування клієнта безпосередньо в залі судового засідання, при сторонах кримінального провадження? Адже таку «правову допомогу» може «підслухати» як сторона захисту, так і сторона обвинувачення.

То вже не допомога, а знущання над правами людини, громадянина, поки що свідка…

 

Адвокат
Микола Луцюк.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ДЛЯ ПІДПРИЄМНИЦТВА:

Досудове врегулювання спорів та конфліктів
Реєстрація, реорганізація, ліквідація підприємств
Юридичний захист господарської діяльності
Комплексне абонентське обслуговування бізнесу

АНЕКДОТ

Вузька спеціалізація

- Лікарю, у мене болить ліве яйце.
- Ви помилилися, я доктор права.
- Зовсім подуріли зі своєю вузькою спеціалізацією! Яка різниця: ліво, або право?!!

Щира правда...

— Підсудний, вас звинувачують у тому, що ви назвали громадянина Петренко дурнем. Це правда?
— Це щира правда, але я цього не казав.

Найкращий варіант

Адвокат своєму клієнтові:
— Найкращим у вашому становищі буде піти до дружини і помиритися.
— Цікаво, а що ж буде найгіршим?